Антония Дончева ни споделя какво е да се потопиш в магическата вселена на College of Wizardry
Малко въведение какво е College of Wizardry...
ЛАРП игра, вдъхновена от вселената на Хари Потър. Идеята за нея изниква през не толкова далечната 2014 година по време на "пиянски разговор в 4 часа сутринта" между Claus Raasted (координатор проект) и Dracan Dembinski (криейтив координатор). Dracan, който е от Полша, споделя колко прекрасни замъци имат, сред които и магическият Czocha Castle, а Claus, който се занимава с ЛАРП игри от много по-далечната 1993 г., а от '95-та е и организатор на такива, е омагьосан. И оттогава започва лудото приключение зад Перон 9 3/4.
Месеци наред организаторите се подготвят - създават сайта, приемат регистрациите, измислят детайлите по играта, създават петте Дома на Czocha – Libussa, Durentius, Faust, Molin и Sendivogius, костюмите на играчите, и всичко друго необходимо за провеждането на играта. Важното е, че още от началото не използват само измислени герои, места, магии от историята за Хари Потър, а и създават свои. Дори самите записали се участници се вдъхновяват и измислят ключови за играта детайли - ингейм фейсбук подобна платформа, нар. Czocha Book, книга за преподаване с 200 страници и т.н.
Първият ЛАРП е с близо 200 участници, 74% от които споделят след него, че е "най-добрият ЛАРП", на който някога са били. Новината за ЛАРП игра, вдъхновена от световно известната вселена на Хари Потър, се разпространява бързо и се появява на страниците на People magazine, Die Welt, TIME, The Guardian, Fox News, Good Morning America. В този момент екипът се замисля по-сериозно върху авторските права. Досега са гледали на играта като на ЛАРП, организиран от две малки неправителствени организации за не повече от 200 човека. Но при изненадващо огромния интерес към него притеснението, че вече са престъпили някаква граница, става все по-голямо и се свързват с Warner Bros., за да уточнят ситуацията. Филмовият гигант се отнася доброжелателно с тях, като се договарят да организират още 2 игри, свързани с Хогуортс, след което да изградят свой собствен свят. И College of Wizardry потегля по своята нова магическа пътека...
~~~
Преди да навлезем в детайлите на играта, любопитно ми е как научи за този ЛАРП? :)
Доста случайно – едни познати полски ларпъри бяха споделили за това във Фейсбук. Но предполагам, че беше неизбежно да науча по някакъв начин, защото после на доста места видях споменато за това – в повечето фантастични онлайн списания – io9, британските новинарски сайтове, Pinterest.
А как се записа?
Те си имаха много хубав сайт за това – cowlarp.com.
Според теб необходимо ли е да си бил на ЛАРП игра преди да се включиш в тази?
Не. Целият ЛАРП беше организиран така, че да помага на нови играчи да се вживеят без да имат опит. Предварителните работилници запознаваха с различните правила и практики на вътре- и мета-игровата система и бяха много хубави, защото новаците се ориентираха, а по-опитните ларпъри влизаха в ритъм. Това, че започваш с прегенерирана рамка на героя, също много успешно водеше участниците.
Ще ни споделиш ли малко повече за подготовката?
Подготовката имаше два основни етапа.
Първият се движи по-скоро от организаторите. Още докато разглеждаш сайта на събитието, попадаш на голям файл, който е наръчник за света, системата и вътрешната организация на ларпа. Той ти дава много добра представа какво се случва и какво да очакваш.
След като си купиш билета и се регистрираш, получаваш анкета, която събира информацията за предпочитанията ти - какви домове, дисциплини и други вътрешни на сетинга неща ти се иска да играеш, както и с какви типове интеракция между играчите се чувстваш комфортно (например, в различните школи за ЛАРП има различни стандарти за телесен контакт, държене на ръце, смесени стаи, такива работи) [повече за това може да научите тук и тук] . Няколко месеца преди ЛАРП-а получаваш героя си. Това всъщност е рамка на героя – имаш фамилията, годината, дома и дисциплината си, някакви ориентировъчни щрихи на персонажа, които да ти дадат насока за социалните ти цели в ЛАРП-а, както и кукички за познанства с други герои от обкръжението на твоя.
Втората част от подготовката зависи от теб. Това как всъщност ще развиеш персонажа. Измисляш си име, характер и история и започваш с подготовката на инвентара си. Организаторите осигуряват роба и вратовръзка в цветовете на дома и годината ти, както и учебниците, които ще са ти нужни, но останалото си го измисляш и набавяш сам.
Месец преди самия ЛАРП във Фейсбук се отварят групи по теми – на различните домове и на различните специалности. Там можеш да представиш персонажа си и да заговориш други играчи, за да изградите съгласувани взаимоотношения между героите ви преди самата игра (например приятел от детството, познати от предишното ти училище, спортен съперник, романтичния ти интерес, с когото не си признавате, че се харесвате и т.н.). Това е много симпатична стъпка, защото после в самия ЛАРП наистина имаш чувството, че персонажът ти води пълноценен живот преди и извън самото събитие, а не си просто пуснат от никъде в супа от 160 играча.
Разкажи ни накратко за правилата и спецификите им :)
Правилата са доста прости - насочени са към развитието на повествованието. Всичко се случва, ако и двамата участници сте съгласни, че се е случило. Герой може да умира, но трябва сам да избере да го направи (доста сериозно и драматично решение, имайки предвид, че смъртта е перманентна и не разполагаш с "резервни персонажи").
Имаш си и безопасна дума за емоционални или физически ситуации, които ти идват нанагорно (много релевантно при тридневен непрекъснат ролплей – понякога не можеш да предвидиш какви ситуации могат да ти натиснат емоционалните копчета). [повече за механиките за безопасност може да научите тук]
Хари Потър без магия не е Хари Потър. Как се пренася тя в един мъгълски свят?
Системата за магия също е много повествователна, основава се на взаимното отиграване на магическите интеракции: използвайки латино-подобен, латинско-звучащ английски език, всеки играч сам измисля магиите, които ще крещи на опонента си, докато размахва пръчката. Опонентът му отиграва това, което си представя, че магията прави. Няма предварителни списъци, които да учиш, и доста скоро след началото на играта вече интуитивно си представяш случването на магията и дори не ти се налага да се замисляш какво да разиграваш (за улеснение в началото и за това също си има работилница).
Магьосническите двубои губи този, на когото първи му свършат идеите (или който от повествователна гледна точка избере да загуби).
Ако другият не може да разбере каква магия се опитваш да направиш, значи си се надценил и магията ти се проваля.
Кои са предметите, които може да изучаваш?
Почти всички магически дисциплини, започвайки от света на Хари Потър и отивайки отвъд. Отвари, магии на ума, аритмансия, некромантия, магически същества... магически технологии...
Имаше ли куидич?
Има спортен еквивалент на куидича, подобен на „шмайзер“ или „кър“, където двата отбора се съревновавате кой ще вземе драконовото яйце, докато другите го замерват с огнени топки.
А Нужната стая?
Ако имаше, аз не съм я намерила. ;) Но има тайни стълбища. И кула.
А смъртожадни? :D
Разбира се. И аврори (но и двете се казват по друг начин и са малко по-широки като концепция). Едната от основните дисциплини за учениците от горните курсове е точно за това. Има си и сюжетна нишка, свързана с моралния сблъсък между чистокръвните стари фамилии и магьосниците със смесена кръв.
Присъства и въпросът с потиснатите от обществото хуманоидни фантастични раси, но тук конфликтът е с върколаците и доста по-актуално засяга темите с расизма, тероризма и ксенофобията.
Леле... Въпреки че много искам, няма да те разпитвам за още изненади... Трябва и малко мистерия да остане. Освен ако не искаш да разкриеш още някоя като за финал. :P
Ами, в рамките на този ЛАРП за първи път ми се случи да участвам в пост-игрова работилница, която да ти помогне да се справиш с връщането към реалния свят. Както и за първи път ми се случи да участвам в ЛАРП, който да ме вживее толкова, че да ми трябва такава работилница. Много е трудно да се разкаже. Но тотално си струва като преживяване. ;)
Интервюто взе: Тиана
* Всички снимки са взети от официалната фейсбук страница на College of Wizardry.
Коментирай от FB/G+ профил